top of page
  • Zdjęcie autoraPatryk Kwapis

Jubileuszowy prezent dla pracownika – nasze sprawdzone pomysły

Świętowanie indywidualnych sukcesów lub docenianie szczególnie długiego stażu pracy jest niezwykle ważnym aspektem tożsamości firmy. To także symboliczny wyraz pamięci, który pozostaje nie bez znaczenia dla codziennej motywacji. Wdrożenie praktyki podarunkowej z okazji świąt firmowych i jubileuszy pracowniczych nie jest niczym nadzwyczajnym. Problem jednak pojawia się przy wyborze odpowiedniego podarunku, gdyż prezenty te są najczęściej nietrafione. Jak wybrać jubileuszowy prezent dla pracownika? Przedstawiamy nasze propozycje przygotowane na najczęściej występujące okazje.

Jakich prezentów NIE kupować? Czym kierować się przy wyborze prezentu?

Każdy z nas lubi otrzymywać upominki, tym bardziej, gdy są to ciekawe i oryginalne pomysły-niespodzianki. Niestety, dość częstą praktyką jest nabywanie przedmiotów uniwersalnych, które jednak kompletnie nie pasują do danej osoby. Weźmy na tapet eleganckie zestawy do serwowania wina oraz zegarek na rękę, które nierzadko wręcza się przy okazji odejścia na emeryturę. Zastanówmy się, czy dana osoba faktycznie będzie z tego korzystać, czy raczej po powrocie do domu od razu schowa upominek do szafki lub – jeśli nie ma grawerunku firmowego – sprzeda go lub odda innej osobie. Warto to pytanie postawić sobie szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba raczej nie jest miłośnikiem napojów alkoholowych, lub gdy na jej przegubie zauważyć można inny, regularnie użytkowany zegarek.

Drugą tendencją wśród przedsiębiorców jest wręczanie upominku z logiem firmy w postaci nadruku lub graweru. Teoretycznie przedsiębiorstwo ma do tego pełne prawo, w końcu pracownik może, a nawet powinien identyfikować się ze swoim miejscem pracy. Praktyka okazuje się jednak zgoła inna – pracownicy traktują taki prezent jako gadżet reklamowy, którego raczej nie będą chcieli używać na co dzień. Odpowiedzmy sobie sami na pytanie – kiedy pracownik prędzej założy T-Shirt z logiem firmy: podczas codziennych spacerów lub wizyt w sklepie, czy raczej przy pracach w warsztacie lub pracach ogrodniczych, gdzie zakłada się odzież, którą nie jest szkoda zniszczyć lub ubrudzić? Nie każdy zatrudniony ma ochotę myśleć o swoim miejscu pracy w wolnym czasie, a widoczne logo firmowe z pewnością może zostać potraktowane dość inwazyjnie.

Jaka zatem płynie konkluzja z powyższych dwóch przykładów? Kierujmy się tym, co pracownicy faktycznie chcieliby otrzymać. Ktoś może powiedzieć “ale skąd mam wiedzieć, co lubią moi pracownicy, skoro mam ich pod sobą 50 / 100 / 5000?”. Całkowita zgoda z tym, że nie sposób zapamiętać indywidualnych preferencji każdej osoby w zakładzie pracy. Pomocni mogą okazać się jednak menedżerowie i team leaderowie każdego z działów, którzy przecież bardzo dobrze znają swoje otoczenie. Warto zwrócić się do nich z zapytaniem “co na prezent jubileuszowy dla pracownika Adama Kowalskiego sprawdzi się najlepiej?”. Na tym właśnie polega cała sztuka wręczania prezentu, by go dopasować do odbiorcy, a umówmy się – rocznice stażu pracowniczego czy odejścia na emeryturę nie zdarzają się codziennie. Warto więc przygotować zawczasu upominek, który spodoba się i zdecydowanie podniesie morale pracownikom.

Pomysły na prezenty pracownicze

Choć nikt nie wymaga od pracodawcy, by ten wręczał upominki okazjonalne swoim pracownikom, to już od wielu lat panuje zwyczaj, by ważne okazje wspólnie celebrować. Mowa tu nie tylko o paczkach świątecznych rozdawanych z okazji Bożego Narodzenia czy pamiętnym goździku wręczanym w Dzień Kobiet. Coraz częściej pojawiają się podarunki z okazji ślubu, narodzin dziecka czy innych osobistych okazji. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy pracodawca chce aż tak ingerować w życie prywatne pracowników, dlatego proponujemy sprawdzone i ciekawe upominki na wydarzenia związane stricte z miejscem pracy. Do takich zaliczymy przede wszystkim rocznice zatrudnienia, coroczne celebrowanie powstania firmy, upominki dla najwydajniejszych zespołów oraz podarunki z okazji przejścia na emeryturę. Nic więc dziwnego, że pytanie “czy trzeba wręczać upominek z okazji stażu pracy?” w wielu firmach zostało zamienione na “co kupić na prezent dla długoletniego pracownika?”. 

Prezent z okazji 1. rocznicy pracy

Pierwsza rocznica pracy jest celebrowana w tych miejscach, gdzie występuje szczególnie duża fluktuacja pracowników. Dzięki temu podarunkowi docenia się te osoby, które nie dały się ponieść rotacyjnym wirom zmian. Wartość takich podarków z reguły nie przekracza kilkudziesięciu złotych, jednakże istotą jest sama pamięć i forma docenienia nie tak dawno zatrudnionej osoby. Skromny upominek dodatkowo zachęci pracownika do pozostania, a w tej kategorii proponujemy uniwersalny prezent. Do takich kategorii zaliczyć możemy następujące przykłady:

  1. Jazda gokartem na specjalnie przygotowanym torze;

  2. Rozgrywka w paintball lub laser tag (“laserowy paintball”);

  3. 45-minutowa lub 60-minutowa wizyta w parku trampolin;

  4. Relaksacyjny seans w grocie solnej dla dwóch osób;

  5. Wycieczka po świecie wirtualnej rzeczywistości;

Prezent z okazji 10. rocznicy pracy

Kolejną ważną rocznicą, którą przyjęło się świętować w firmie, jest okrągła dekada zatrudnienia. Choć 10 lat pracy to raptem kilkanaście procent całego życia zawodowego, to wysoka rotacyjność sprawia, że coraz ciężej o dwucyfrowy staż pracy w jednej firmie. Powodem takiego stanu rzeczy jest dynamicznie zmieniający się rynek, który proponuje coraz to ciekawsze benefity i płace dla nowo zatrudnionych. Tym bardziej warto docenić takiego pracownika wyjątkowym upominkiem, który będzie dopełnieniem słowa “dziękuję”:

  1. Lot widokowy samolotem, helikopterem lub awionetką;

  2. Pakiet relaksujących lub odprężających zabiegów SPA;

  3. Masaż z wykorzystaniem gorących kamieni lub płynnej czekolady;

  4. Wyjątkowa kolacja z autorskim menu dla dwóch osób;

  5. Warsztaty w manufakturze słodyczy lub kurs sushi;

Prezent z okazji 25. rocznicy pracy

Ćwierć wieku w jednym miejscu pracy to staż, który w obecnych czasach uchodzi za wyjątkowo rzadki wynik. Aby uświadomić sobie, jak długi jest to okres, wspomnimy tylko, że 25-lecie zatrudnienia obchodzić będą osoby zatrudnione w 1996 roku, czyli w latach, gdy większość prywatnych przedsiębiorstw dopiero rozpoczynała swoją działalność. Niezależnie jednak od sektora zatrudnienia ani profilu działalności branży, warto z szacunkiem i podziwem wyrazić wdzięczność za taką lojalność pracowniczą. Co na prezent jubileuszowy dla pracowników o tak długim stażu pracy powinien przygotować pracodawca? Na pewno warto sięgnąć nieco głębiej do kieszeni i zaproponować coś absolutnie wyjątkowego:

  1. Jednodniowa wycieczka do Norwegii połączona z aktywnym zwiedzaniem;

  2. Widokowy lot balonem nad jednym z polskich miast lub krain geograficznych;

  3. Weekendowy city break połączony z autorską kolacją w restauracji;

  4. Przygoda w postaci spływu pontonowego lub kajakarskiego;

  5. Niezapomniany skok ze spadochronem, na bungee lub dream jump;

Prezent z okazji rocznicy powstania firmy

Jubileuszowy prezent dla pracownika można wręczyć również świętując okrągłą rocznicę powstania firmy. Szczególnie, jeśli dana osoba pracuje w niej od początku. Rocznica powstania firmy to okazja, podczas której organizuje się specjalne gale honorujące najlepszych i najbardziej efektywnych pracowników. Nierzadko zaprasza się także najważniejszych kontrahentów firmy, wobec których kieruje się ciepłe słowa i podziękowania za współpracę. Po oficjalnej uroczystości związanej z wręczaniem podziękowań, tytułów i dyplomów, nadchodzi czas na część rekreacyjną, którą można sprowadzić do jednego, dużego eventu. Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której na świętowanie zaprasza się nie tylko samych pracowników, ale także ich rodziny. Wśród możliwości do zorganizowania eventu warto wskazać następujące przykłady:

  1. Gra kilkuosobowych zespołów w bubble football;

  2. Drużynowa rozgrywka w archery tag lub laser tag;

  3. Wyprawa OFF ROAD w pojazdach terenowych;

  4. Cyber zawody przy użyciu wirtualnej rzeczywistości;

  5. Voucher dla każdego pracownika z opcją stworzenia czekolady;

Dlaczego warto wręczać upominki pracownikom?

Prezenty, które przedsiębiorcy wręczają swoim pracownikom, niosą szereg korzyści. Jeśli będziemy pamiętać, że firma to nie tylko wynik finansowy, udział w rynku, a przede wszystkim ludzie, to z pewnością otrzymamy lojalnych, efektywnych i zadowolonych pracowników. To właśnie takie drobne gesty, jak pamięć o ważnych wydarzeniach i podarki sprawiają, że każdy z nas czuje się doceniony. Nie inaczej jest z zatrudnionym, który po otrzymaniu prezentu jeszcze bardziej utożsamia się z firmą, bo wie, że jest faktycznie istotną, mającą wpływ na otoczenie osobą w swoim środowisku. 

Drugą korzyścią, którą z pewnością dostrzegą osoby związane z księgowością, jest możliwość uwzględnienia prezentów w kosztach firmy. Co istotne, prezenty jubileuszowe, które nie były komunikowane pracownikom w żaden sposób (np. na piśmie podczas podpisywania umowy lub aneksu), nie będą stanowić przychodu objętego opodatkowaniem. Stanowisko to zostało potwierdzone w linii orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego, więc w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego z łatwością wyjaśnimy pochodzenie wydatku. Warto jednak wręczać prezenty dla pracowników ze szczerej intencji, nie z chęci obniżenia zobowiązań podatkowych.

bottom of page